[Tutorial] Cum facem un obiect 3D

Poze,peisaje,avatar,creatii proprii
Post Reply
TiTex
Administrator
Administrator
Posts: 2696
Joined: Sat May 19, 2007 00:00
Nume Real: Alex
Location: C:\
Contact:

[Tutorial] Cum facem un obiect 3D

Post by TiTex »

M-am gandit sa postez tutorialul asta aici pentru ca mi se pare foarte usor si este modelul dupa care am facut si eu logoul ilogicgroup.
Deci sa incepem...

Asta e un model cum ar trebui sa arate o lucrare terminata.
Image

1. Creeam un "document" nou (File -> New) in photoshop cu dimensiunile 250x250 pixeli si punem un background de o culoare care sa scoata in evidenta obiectul creeat mai apoi eu am ales o culoare mai inchisa cod/culoare #3d3d3d

2. Creeam un layer nou si il numim de exemlu "baza" , apoi din panoul de controale alegem "Custom Shape Tool" , alegem o culoare diferita fata de background (eu am ales negru) apoi tinand apasat butonul Shift , desenam forma respectiva pe layerul "baza"
Image

3. Urmeaza sa pozitionam forma respectiva cum dorim folosind functia transform (Edit > Transform > Distort)
Deci cu layerul "baza" selectat alegem functia disort si tragem de colturile formei pana ajungem sa o pozitionam cum dorim apoi apasam enter pentru aplicare
Image

4. Acum sa ii aplicam ceva stiluri (styles). Din meniul de sus alegem Filter > Stylize> Embose , probabil va va aparea un mesaj care va intreaba in engleza ceva de genu "rasterize layer? " si alegem yes/ok si aplicam urmatoarele valori pentru Embose
Angle: 135 °
Height: 5 pixels
Amount: 75%

Dupa aplicare pozitionam forma unde vrem pe lucrare si ar trebui sa arate ceva de genu' asta
Image

5. Ne asiguram ca avem layerul "baza" selectat , tinem apasat tasta Alt si apasam pe tasta Up de mai multe ori pana forma respectiva va avea rezultatul dorit.Dupa ce am terminat putem sa unim layerele create intr-unul sinur , pentru a face asta slectam layerul baza si copiile create clic dreapta si alegem Merge Layers sau daca va e mai usor selectati layerul creat ultima data (adica cel care e primul) si apasam Ctrl+E pana ramane doar layerul "baza". Aveti grija sa nu le uniti si cu background-ul.
Image

6. Dupa ce am terminat , trecem la faza urmatoare.Selectam iar layerul "baza" (cel cu forma 3D) din panoul cu layere tinem apasata tasta Ctrl si dam un clic pe iconita layerului "baza" (layer thumbnail) pentru a marca forma din el.Cu layerul baza selectat si cu forma din el marcata , clic pe iconita "new layer" din optiunile panoului cu layere.
Image
Image

7. Cu layerul nou creat selectat in panoul cu layere alegem "Gradient tool" si aplicam un gradient pe el (dupa ce am ales culorile gradientului , clic pe forma selectata din layerul nou si tragem de sus in jos sau stanga spre dreapta sau invers cursorul vezi imaginea)
Deasemenea schimbam tipul layerului din Normal in Color iar ca sa deselectam forma apasam Ctrl+D , rezultatul ar trebui sa arate ceva de genu'
Image


Cam atat , chiar daca am scris mult nu e greu de facut maxim 5 minute dureaza toata treaba o data ce ai prins bazele photoshopului.Au fost chestii mai greu de explicat din engleza in romana asa ca daca nu ati inteles ceva intrebati si o sa incerc sa explic mai bine.
Acest principiu se poate aplica si la texte.
Efectele, culorile,forma si orice altceva folosit in acest tutorial sunt doar orientative ... puteti folosi orice culoare vreti sau orice combinatie de efecte vreti.
Bafta!
Academician, profesor, doctor, inginer, honoris cauza si premiul Nobel

Reguli pe Scurt | Arata Continutul
1.Inainte de a deschide un topic nou, folosete "cautarea" sa vezi daca ce vrei sa postezi nu s-a discutat deja
2.Cand deschideti un topic nou asigurati-va ca postati unde trebuie!
3.Folositi titluri descriptive pentru topic! NU puneti "Sal , Click Aici, Intrati va rog" sau alte titluri monosilabice fara sens
4.Nu faceti spam... adica sa postati in toate topicele doar sa va aflati in treaba!
5.Fara prea mult "OFF TOPIC"!
6.Nu jigniti alti utilizatori prin posturile pe care le faceti!
7.Folositi un limbaj decent, cat mai corect gramatical ca lumea sa poata sa inteleaga ce vreti
8.Nu faceti pe moderatorii daca nu sunteti!

Utile & Informatii | Arata Continutul


Nu imi trimiteti mesaj privat doar daca aveti ceva personal de discutat cu mine!

Upload Imagini: ImageHosting | ImageShack
Upload Fisiere: MediaFire | MegaUpload

Cititi regulile forumului!!! | Reguli Counter-Strike | Anunturi Importante | Cum folosim BBcode (butoanele) de pe forum
ShAdE

Re: [Tutorial] Cum facem un obiect 3D

Post by ShAdE »

cand ai vreme nu faci si un tutorial cum sa facem o animatie tip .gif in photoshop? eu unul sunt dispus sa invat :)
Andree

Re: [Tutorial] Cum facem un obiect 3D

Post by Andree »

Tare asta cu 3d ,super am invatat ceva nou:X
Post Reply