airsoft

Voua ce va place sa faceti ?
ceferistul

airsoft

Post by ceferistul »

airsoftul este un mod de a-ti petrece timpul liber foarte constructiv si mai ales distractiv. mi-a captat atentia acum 2 ani cand am dat peste un magazin de profil din intamplare. airsoftul este pur si simplu counter strike in realitate si se joaca cu copii de arme in marime naturala, munitia constituind-o bilele de plastic de 6.08 mm. jucat de catre entuziasti, arata cam asa

Osiris
Administrator
Administrator
Posts: 263
Joined: Mon Nov 19, 2007 01:00

Re: airsoft

Post by Osiris »

Arata mult mai bine decat paintballul. E mai realist. Intrebare: daca sunt folosite bile de plastic, de unde stii ca ti-ai lovit adversarul?
Freak
V.I.P.
V.I.P.
Posts: 711
Joined: Fri Jun 26, 2009 17:28
Contact:

Re: airsoft

Post by Freak »

daca te palesc pe tine vei stii ca te pisca un pic, daca tu lovesti pe altcineva nu stiu, sa asteptam raspunsul lui ceferistul :)
aka.Tataru

Re: airsoft

Post by aka.Tataru »

la jocu' asta iti trebuie 5 hectare de teren ... o intreaga padure :))

cred ca aici merge pe incredere :) la faza cu punctatul sau impuscarea adversarului . Te-a nimerit ... te predai ..ca altfel nu'mi dau seama cum .

macar la paintball ii vezi la adversar costumul la final ... sti macar daca te-a mintit cand l-ai intrebat daca a fost atins si el zice : "Nu mahhh ,esti nebun ? ai tras departeee" :n00b: .
Osiris
Administrator
Administrator
Posts: 263
Joined: Mon Nov 19, 2007 01:00

Re: airsoft

Post by Osiris »

@freak. Tu postezi doar pt a avea activitate pe forum? Care e intrebarea mea si ce raspuns dai tu? X_X
ceferistul

Re: airsoft

Post by ceferistul »

intr-adevar, punctarea se face in functie de obraz. de exemplu, daca trag intr-un boschet si un "inamic" se intampla sa fie acolo, el este obligat prin regulament sa ridice mana si sa strige "mort", dupa care sa iasa cu arma deasupra capului (pentru a nu fi reimpuscat din greseala :) ) .Daca insa e nesimtit, va ramane acolo, iar tu nu vei sti ca l-ai omorat. aceasta rasa speciala de jucatori se cheama nemuritori, si la noi in romania sunt multi exponenti ai acestei rase, din pacate. in concluzie, daca te-a atins o bila, trebuie sa anunti ca esti mort, fiindca nu e nici un mod de a stabili in mod sigur daca ai fost atins sau nu

P.S : se joaca cu friendly fire, daca un coechipier a tras in tine, vei fi mort :))
aka.Tataru

Re: airsoft

Post by aka.Tataru »

unde anume in cluj se joaca asa ceva ? ...poate va priejte mai bine aerul curat , natura si ne strangem la un "meci" ..ca pe counter slabe sansele :D
Osiris
Administrator
Administrator
Posts: 263
Joined: Mon Nov 19, 2007 01:00

Re: airsoft

Post by Osiris »

@ceferistu. Ma gandeam ca asa se joaca. De acord cu ce ai zis mai apoi, rasa aia se gaseste si in lumea virtuala, se numesc "codati". :D

@tataru. Mi-ar placea sa fie asa ceva si in Ro., dar ma indoiesc. La asa ceva m-as baga si eu :P
ceferistul

Re: airsoft

Post by ceferistul »

in romania curentul exista de cel putin 4-5 ani si e foarte puternic as putea spune. aici in bacau fenomenul a luat amploare acum vreo 3 ani si printre primii "deschizatori de drumuri" a fost chiar unul din prietenii mei. la fel se intampla cu iasi, piatra-neamt si bucuresti, cu care avem "confruntari" ocazionale :)

Deci, mi se pare normal ca un asemenea fenomen sa existe in cluj, un oras mult mai dezvoltat ca, de exemplu, bacaul.

Uite un xemplu de forum airsoft din romania
Last edited by ceferistul on Sat Sep 12, 2009 23:20, edited 1 time in total.
ceferistul

Re: airsoft

Post by ceferistul »

o noua achizitie a unui prieten de-al meu

http://img179.imageshack.us/gal.php?g=picture001rb.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

scuze pt calitatea slaba al pozelor, sunt facute la webcam
TiTex
Administrator
Administrator
Posts: 2696
Joined: Sat May 19, 2007 00:00
Nume Real: Alex
Location: C:\
Contact:

Re: airsoft

Post by TiTex »

de unde le cumpara astea lumea ? :)
Academician, profesor, doctor, inginer, honoris cauza si premiul Nobel

Reguli pe Scurt | Arata Continutul
1.Inainte de a deschide un topic nou, folosete "cautarea" sa vezi daca ce vrei sa postezi nu s-a discutat deja
2.Cand deschideti un topic nou asigurati-va ca postati unde trebuie!
3.Folositi titluri descriptive pentru topic! NU puneti "Sal , Click Aici, Intrati va rog" sau alte titluri monosilabice fara sens
4.Nu faceti spam... adica sa postati in toate topicele doar sa va aflati in treaba!
5.Fara prea mult "OFF TOPIC"!
6.Nu jigniti alti utilizatori prin posturile pe care le faceti!
7.Folositi un limbaj decent, cat mai corect gramatical ca lumea sa poata sa inteleaga ce vreti
8.Nu faceti pe moderatorii daca nu sunteti!

Utile & Informatii | Arata Continutul


Nu imi trimiteti mesaj privat doar daca aveti ceva personal de discutat cu mine!

Upload Imagini: ImageHosting | ImageShack
Upload Fisiere: MediaFire | MegaUpload

Cititi regulile forumului!!! | Reguli Counter-Strike | Anunturi Importante | Cum folosim BBcode (butoanele) de pe forum
ceferistul

Re: airsoft

Post by ceferistul »

pot fi cumparate prin comanda prin magazine online airsoft ca airsoft.ro sau la mana a doua de la diversi entuziasti prin intermediul forumurilor de profil
Shiro
Administrator
Administrator
Posts: 519
Joined: Fri Dec 28, 2007 01:00
Nume Real: Shiro
Location: Cluj-Napoca, Romania
Contact:

Re: airsoft

Post by Shiro »

Am achizitionat de curand asa ceva:

Name: WS-601b
Manufacturer: WinGun
Guaranty: 6 months
Made of: ABS
Propultion: Spring propultion
Velocity [FPS]: 190
Lenght [mm]: 220
Weight [g]: 600
Type of fire: Single
Magazine type: Low-Cap magazine
Magazine capacity [pcs]: 15
Hop-Up: Yes, regulated
Blow Back: No

Trage cam cu 100m/ secunda

Image

Si intentioez sa achizitionez pe asta:
Image

Prezentare
Colt 1911 metalic cu recul este replica fidela a modelului original Colt M1911A1 Government.

Datorita constructiei complet metalice pistolul este greu, dar foarte bine echilibrat. De asemenea culisarea mansonului este puternica si precisa, cu sunete metalice clare si placute.

Detine sistem de reglare a sistemului hop-up si sistem avansat de injectare a gazului (Advance Gas Injection System).

Camera de hop-up este metalica si compatibila cu componentele Tokyo Marui. Dezasamblarea este identica cu cea a pistolului real.

Incarcator de rezerva inclus in set.

Culoare Negru
Producator WE
Greutate (kg) 1.1100
Lungime (mm) 221
Lungimea tevii interne (mm) 112
Viteza (m/s) 97
Incarcator (bb) 15
Hop-up Reglabil
Mod de tir Semi
Fabricat din Metal

Video:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=TLyGZlND ... r_embedded[/youtube]
NeoVirus

Re: airsoft

Post by NeoVirus »

Dupa cum spuneau ceilalti mai sus aici merge pe incredere. Iar bila fiind de dimensiuni relativi mici este tare, si credeti-ma ca simtiti atunci cand va atinge (proprie experienta) De curand si-a cumparat si un amic de-al meu pretul fiind undeva la 500 Ron el avand o alta arma AK47 cred . Sunt destul de scumpe dar odata achizitionate intretinerea e destul de ieftina, bilele neavand un pret foarte mare.
Am sa caut site-ul respectiv pentru mai multe detalii. Din cate am auzit sunt mai ieftine din Budapesta. In Satu Mare e in mare voga, se strange lumea si merg prin paduri, zona Negresti Oas, etc... Ar fi fain sa incercam odata :D


Shiro un pret? :)
irlandezul
Newbie
Newbie
Posts: 74
Joined: Thu Oct 22, 2009 18:24

Re: airsoft

Post by irlandezul »

Shiro wrote:Am achizitionat de curand asa ceva:
Name: WS-601b
Si ne dai poze de pe net ? :-&
Preferam o parere personala , merita sau nu ?

Apropo , explica mie si asta " Trage cam cu 100m/ secunda " ?!?!?!
Post Reply