Setari COUNTER-STRIKE [Pentru un joc mai bun]

Discutii generale, viata de zi cu zi, orice subiect care nu are un forum separat
paX
Administrator
Administrator
Posts: 1283
Joined: Fri Dec 14, 2007 01:00

Setari COUNTER-STRIKE [Pentru un joc mai bun]

Post by paX »

Ca sa va mearga CS-ul bine la noi pe server, folositi urmatoarele setari.

Pentru toata lumea

Setarile se introduc in consola. Consola se activeza intrand in joc si apasand tasta ~. Tasta care se afla deasupra tastei TAB.

Odata ce va apare consola scrieti urmatoarele, iar dupa fiecare comanda apasati ENTER,

Code: Select all

cl_updaterate 60
cl_cmdrate 60
rate 20000
fps_max 100
ex_interp 0.017
Note    Note
Aceste setari sunt setari generice. In functie de conexiunea pe care o aveti, distanta fata de server, dar si felul in care merge serverul in ziua respectiva, s-ar putea sa aveti performante diferite. Eficienta acestor setari depinde si de calculatorul de pe care jucati.
Pentru Steam

Noul update pe steam din data de 14 februarie 2013 a adus schimbari la partea grafica a jocului. Schimbarile pot afecta calculatoarele mai putin performante. Pentru a dezactiva aceste modificari si a reveni la grafica veche urmati pasii de mai jos:

1. Deschideti STEAM.
2. Mergeti in Meniul VIEW si selectati GAMES LIST.
3. Odata ce va apare lista cu jocuri, dati click dreapta pe CS 1.6.
4. Selectati din meniul care va apare PROPERTIES. Va aparea o fereastra numita Counter-Strike - Properties.
5. Selectati butonul SET LAUNCH OPTIONS. Va aparea o fereastra numita Launch Options - Counter-Strike.
6. In fereastra aceea scrieti urmatoarele, EXACT cum sunt scrise mai jos:

Code: Select all

-nomssa
Intrati in joc si vedeti cum va merge.

Daca inca va sacadeaza urmati iar pasii de sus si in loc de -nomssa scrieti:

Code: Select all

-nofbo
Verificati din nou cum va merge.

Daca tot sacadeaza, incercati urmatoarele:

Intrati in joc si mergeti in Optiuni. In tab-ul numit VIDEO aveti 2 optiuni noi care afecteaza grafica.

1. Wait for vertical sync.
2. Enable HD models if available.

Debifati prima optiune ca sa aveti mai mult fps decat permite monitorul. Debifati a doua optiune daca vreti sa reveniti la modele vechi de jucatori care consuma mai putine resurse.
TiTex
Administrator
Administrator
Posts: 2696
Joined: Sat May 19, 2007 00:00
Nume Real: Alex
Location: C:\
Contact:

Re: Setari COUNTER-STRIKE [Pentru un joc mai bun]

Post by TiTex »

am observat ca foarte multa lume foloseste
cl_updaterate 101
ex_interp 0.01


dar pentru ca serverul avea sv_maxupdaterate 60 , practic tu cereai mai multe pachete decat putea trimite serverul... asa ca am decis sa schimb setarea pe server la sv_maxupdaterate 100, ca sa permita setarea cl_updaterate 100/101

nu am experimentat insa daca serverul poate suporta sv_maxupdaterate 100 cand este plin si este actiune multa , s-ar putea ca serverul sa nu fie destul de bun sa poata suporta aceasta setare (...vom vedea)
daca vedeti ca nu merge bine cu cl_updaterate 100 , scadeti cu cate 10 pana gasiti valoarea corecta
rate 20000
este valoarea maxima care o poate suporta cstrike-ul si e bine sa-l lasati asa

ex_interp 0.017
are legatura directa cu cl_updatereate si valoarea corecta pare a fi 1/cl_updaterate , deci cu un
cl_updaterate 100 -> ex_interp 0.01
cl_updaterate 60 -> ex_interp 0.016

mai puteti seta ex_interp 0 , care va calcula automat cs-ul valoarea pentru ex_interp in functie de cl_updaterate
cl_cmdrate 60
cum cl_updaterate sunt datele care le primiti de la server , cl_cmdrate sunt cele care le trimiteti la sever si are o legatura mai stransa cu fps-ul clientului (adica cu ce vede jucatorul) si din cate observ valoarea corecta este cu +5 peste fps-ul care il aveti in joc
deci daca aveti fps 100 -> cl_cmdrate 105
la fel daca nu merge cum trebuie , scadeti cu cate 5 sau 10 pana gasiti o valoare mai potrivita
in joc puteti observa daca una din setari este gresita folosind net_graph 1
care va avea doua liniute una verde si una mov , cea verde este datele primite iar cea mov datele trimise
daca pe una din ele vedeti multe punctulete rosii/portocalii inseamna ca setarile de rate-uri nu sunt setate cum trebuie sau serverul nu suporta rate-urile setate.
Image
Note    Note
Si aceste setari sunt generice , si depind de cat de buna e conexiunea intre client si server ... dar sunt mai generale decat cele postate de paX mai sus , deci probabil ar trebui sa postez asta undeva la tutoriale
Academician, profesor, doctor, inginer, honoris cauza si premiul Nobel

Reguli pe Scurt | Arata Continutul
1.Inainte de a deschide un topic nou, folosete "cautarea" sa vezi daca ce vrei sa postezi nu s-a discutat deja
2.Cand deschideti un topic nou asigurati-va ca postati unde trebuie!
3.Folositi titluri descriptive pentru topic! NU puneti "Sal , Click Aici, Intrati va rog" sau alte titluri monosilabice fara sens
4.Nu faceti spam... adica sa postati in toate topicele doar sa va aflati in treaba!
5.Fara prea mult "OFF TOPIC"!
6.Nu jigniti alti utilizatori prin posturile pe care le faceti!
7.Folositi un limbaj decent, cat mai corect gramatical ca lumea sa poata sa inteleaga ce vreti
8.Nu faceti pe moderatorii daca nu sunteti!

Utile & Informatii | Arata Continutul


Nu imi trimiteti mesaj privat doar daca aveti ceva personal de discutat cu mine!

Upload Imagini: ImageHosting | ImageShack
Upload Fisiere: MediaFire | MegaUpload

Cititi regulile forumului!!! | Reguli Counter-Strike | Anunturi Importante | Cum folosim BBcode (butoanele) de pe forum
BoGdAnEl
V.I.P.
V.I.P.
Posts: 648
Joined: Thu Jul 05, 2012 11:43
Nume Real: Bogdan
Location: Valcea

Re: Setari COUNTER-STRIKE [Pentru un joc mai bun]

Post by BoGdAnEl »

Iti multumesc paX am folosti setarile tale si mi-am refacut grafica la cs arata ciudat..acum e ca inainte iti multumesc! :)
"Acum ca ai vazut ceea ce vroiai nu ma mai deranja"


..:::Ce faci acum:::...
..:::1.Esti pe net!:::..
..:::2.Esti pe forumul :::..
..:::3.Imi citesti semnatura!:::..
..:::5.Nu ai observat ca lipseste punctul 4 !:::..
..:::6.Tocmai ai verificat sa vezi daca exista punctul 4 !:::..
..:::7.Acum zambesti sau poate chiar razi !:::...
paX
Administrator
Administrator
Posts: 1283
Joined: Fri Dec 14, 2007 01:00

Re: Setari COUNTER-STRIKE [Pentru un joc mai bun]

Post by paX »

Vroiam si eu sa dau o descriere la parametrii, dar era prea tarziu azi noapte. Nu cred ca multe lume foloseste cl_updaterate 100. Multi nici nu stiu de setari. Tinand cont de asta, cred ca putem creste rata de update la 100 pe server, caci nu vor fi multi cei care vor cere asa multe update-uri.

Apropo, Alex, rate a fost ridicat la 100000. (Asta din update-urile postate de tine)

Default cand instalezi update-ul e 30000.

Eu personal folosesc cl_cmdrate 105. Am fps setat pe 100, deci 5 peste 100. Dar, majoritatea nu au dat enable la vsync in starile de placa video, deci implicit vor avea 60/75 fps max, in functie de monitor. Sunt si monitoare de peste 100Hz, dar sunt in minoritate.

Oricum, daca serverul trimite cate 60 de update-uri per secunda la clienti, ma indoiesc ca poate prelucra mai mult de 60 de update-uri per secunda de la clienti, s-ar putea sa ma insel.

LE: Ghidul setarilor direct de la steam: https://support.steampowered.com/kb_art ... -TYSC-9690" onclick="window.open(this.href);return false;

Din cate vad acolo, updaterate merge tot timpul mana in mana cu cmdrate ceea ce ma face sa cred ca e adevarat ce banuiam mai sus. Si are sens, caci pachetele de update si pachetele de cmd sunt prelucrate in aceeasi bucla de joc.
Pooonct
Newbie
Newbie
Posts: 6
Joined: Tue Mar 19, 2013 13:59
Location: eRepublik
Contact:

Re: Setari COUNTER-STRIKE [Pentru un joc mai bun]

Post by Pooonct »

Super ! Multumesc!
ariki
Administrator
Administrator
Posts: 1278
Joined: Sun Dec 19, 2010 23:21
Nume Real: Marian
Location: In gara...
Contact:

Re: Setari COUNTER-STRIKE [Pentru un joc mai bun]

Post by ariki »

In sfarsit am gasit si eu setarile potrivite :)) Am si eu 100.5 fps

Code: Select all

gl_vsync 0
gl_ansio 0
 -nofbo (cum a zis pax mai sus)
Am oprit vertical sync si Hd models din joc, in tabul video 
warning   Warning
------------
paX
Administrator
Administrator
Posts: 1283
Joined: Fri Dec 14, 2007 01:00

Re: Setari COUNTER-STRIKE [Pentru un joc mai bun]

Post by paX »

gl_vsync e aceeasi chestie cu "Wait for vertical sync" din meniul Options.
ariki
Administrator
Administrator
Posts: 1278
Joined: Sun Dec 19, 2010 23:21
Nume Real: Marian
Location: In gara...
Contact:

Re: Setari COUNTER-STRIKE [Pentru un joc mai bun]

Post by ariki »

da, dar cand debifezi aia din meniu, setarea ramane tot pe 1.
warning   Warning
------------
paX
Administrator
Administrator
Posts: 1283
Joined: Fri Dec 14, 2007 01:00

Re: Setari COUNTER-STRIKE [Pentru un joc mai bun]

Post by paX »

La mine functioneaza din meniu.

Iar gl_ansio e controlat de optiunea "Low video quality. Helps with slower videocards."
User avatar
VRossi
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 796
Joined: Tue May 31, 2011 22:21
Location: Cluj

Re: Setari COUNTER-STRIKE [Pentru un joc mai bun]

Post by VRossi »

Adevarul e ca CS 1.6 e foarte prost optimizat pe Win 7... Sa nu mai zic ca pe Win 8.1 nu merge deloc.

La i5 + SSD + 8 GB RAM Dual Channel @ 1600 Mhz si Placa video Nvidia 760 gtx, chiar cand l-am instalat si am pus niste setari minime vedeam in frameuri. Si asta desi placa video statea constant la 30-35 de grade, cat sta in idle, deci nici macar nu era folosita. :))) Dupa o gramada de setari l-am facut sa mearga cat de cat, dar tot nu sunt multumit...

In schimb instalat CS GO, nu am facut absolut nicio setare, i-am dat doar maxim cam peste tot si merge perfect.
paX
Administrator
Administrator
Posts: 1283
Joined: Fri Dec 14, 2007 01:00

Re: Setari COUNTER-STRIKE [Pentru un joc mai bun]

Post by paX »

Faptul ca vezi cadrele poate fi cauzat si de setarile de conexiune. Daca ai rate foarte mic, de ex, sau daca ai fps_max setat jos sau ex_interp setat gresit.

In schimb, sacadatul nu cred ca are legatura cu Win7, dar trebuie zis ca HL1 foloseste un singur core - daca nu s-a schimbat nimic in ultimul timp.
User avatar
VRossi
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 796
Joined: Tue May 31, 2011 22:21
Location: Cluj

Re: Setari COUNTER-STRIKE [Pentru un joc mai bun]

Post by VRossi »

Rate-ul e setat la 25000, fpsuri am 100... iar ex_interp 0.01. Si totusi nu mi se pare ca se miscla fluent, asa cum se misca pe vechiul PC cu Win XP... Pe serverul de WAR se misca total aiurea, doar ca acolo au mai fost probleme de genul.
AnDr3y
V.I.P.
V.I.P.
Posts: 36
Joined: Wed Jul 02, 2014 21:56
Nume Real: Andrei
Location: Suceava

Re: Setari COUNTER-STRIKE [Pentru un joc mai bun]

Post by AnDr3y »

Eu la steam am -nomssa -nofbo, le am pe amandoua este vreo problema? nu am incercat cate una, da mie inainte imi mergea foarte in reluare pe steam iar de cand am bagat codul ala imi merge perfect. Iar la video din optiuni debifez alea 2 optiuni si restu le bifez?
paX
Administrator
Administrator
Posts: 1283
Joined: Fri Dec 14, 2007 01:00

Re: Setari COUNTER-STRIKE [Pentru un joc mai bun]

Post by paX »

-nomssa e continut de -nofbo. Deci daca pui -nofbo iti va dezactiva si mssa.

Debifezi Wait for vertical sync - are rost sa-l debifezi doar daca calculatorul tau poate duce peste 60 de cadre pe secunda; daca il debifezi poti pune fps_max mai mare de 60. Daca il debifezi trebuie sa mergi in Control Panel, la setarile placii video si sa pui Vsync pe OFF (pt NVIDIA e VSync, pt ATI e Vertical Refresh). Ca sa verifici daca functioneaza, pui net_graph 3 in cosola CS-ului. Ar tb sa-ti arate 100 fps.
Debifezi Enable HD models if available

Bifezi Low video quality. Helps with slower cards.

@VRossi, ex_interp pe 0.01 nu are niciun rost la cum e configurat serverul acum. Ca se explic pe scurt, tu ceri de la server 100 de update-uri pe secunda. Serverul iti poate da doar 60 (asa e configurat acum ca sa faca fatza). Punand ex_interp pe 0.01 tu ii zici la CS-ul tau sa foloseasca cat mai putina interpolare intre pozitiile jucatorilor primite de la server, ca si cand ar primi 100 de pozitii pe secunda. Dar tu primesti doar 60, asa ca o sa-i vezi ca sacadeaza. Cei care fac pe eroii cu ex_interp pe 0.01, habar n-au cum e setat serverul. Serverul decide cate update-uri trimite si nimeni nu-l poate forta sa trimita mai multe decat e configurat. Daca doriti mai multe explicatii despre cum functioneaza pot explica in mai mult detaliu.
chebeleu
Newbie
Newbie
Posts: 4
Joined: Wed Sep 24, 2014 13:21
Nume Real: Traian
Location: Cluj Napoca

Re: Setari COUNTER-STRIKE [Pentru un joc mai bun]

Post by chebeleu »

Salut Pax.

Ce setari crezi ca ar fi optime pentru un laptop DELL INSPIRION modelu acesta : http://icecat.us/en/p/dell/3721-7063/la ... 62282.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply