Semnal WIFI

Discutii cu si despre componente PC
Post Reply
Miyagi
Newbie
Newbie
Posts: 135
Joined: Mon Jun 06, 2011 00:54
Location: Cluj-Napoca

Semnal WIFI

Post by Miyagi »

Salut,

Dintr-o data semnalul de WIFI e mai slab ca pana acum. Routerul se afla in alta camera, dar pana acum am avut semnal maxim. Se poate imbunatati cumva? Dar cu un adaptor nu s-ar putea? Pana acum n-am reusit, inca fac tot felul de teste si experimente :)
TiTex
Administrator
Administrator
Posts: 2696
Joined: Sat May 19, 2007 00:00
Nume Real: Alex
Location: C:\
Contact:

Re: Semnal WIFI

Post by TiTex »

1. in functie de ce router/access point wireless ai poti incerca cu un firmware cum e dd-wrt sau tomato sa vezi daca iti ofera mai multa stabilitate.
eu personal folosesc dd-wrt pe un Linksys WRT54GL 1.1

2. gaseste undeva un wireless sniffer sau poti folosi asta de aici http://www.metageek.net/products/inssider/" onclick="window.open(this.href);return false; , si vezi sa nu folosesti vreun canal care se suprapune cu semnalul vecinilor tai
in banda de 2,4 GHz (wireless standard 802.11g) canalele care nu se suprapun sunt 1 , 6 si 11 ... mai multe detalii aici http://en.wikipedia.org/wiki/IEEE_802.11" onclick="window.open(this.href);return false;

3. daca ai access point standard 802.11n atunci e un pic mai complicat insa vei gasi informatii pe linkul de mai sus

4. daca ai vecini care folosesc canale anapoda (interimare de cele de mai sus) si poti sa mergi sa le bati la usa sa le spui sa se mute pe unul din cele trei in asa fel incat nici ei sa nu se suprapuna cu altii din jurul lor ... si aia e o optiune

5. in ultima instanta poti sa cumperi un repeater desi nu cred ca e nevoie intr-un apartament.

cea mai probabila cauza este ca ai vecini a caror access point-uri interfereaza cu al tau
Academician, profesor, doctor, inginer, honoris cauza si premiul Nobel

Reguli pe Scurt | Arata Continutul
1.Inainte de a deschide un topic nou, folosete "cautarea" sa vezi daca ce vrei sa postezi nu s-a discutat deja
2.Cand deschideti un topic nou asigurati-va ca postati unde trebuie!
3.Folositi titluri descriptive pentru topic! NU puneti "Sal , Click Aici, Intrati va rog" sau alte titluri monosilabice fara sens
4.Nu faceti spam... adica sa postati in toate topicele doar sa va aflati in treaba!
5.Fara prea mult "OFF TOPIC"!
6.Nu jigniti alti utilizatori prin posturile pe care le faceti!
7.Folositi un limbaj decent, cat mai corect gramatical ca lumea sa poata sa inteleaga ce vreti
8.Nu faceti pe moderatorii daca nu sunteti!

Utile & Informatii | Arata Continutul


Nu imi trimiteti mesaj privat doar daca aveti ceva personal de discutat cu mine!

Upload Imagini: ImageHosting | ImageShack
Upload Fisiere: MediaFire | MegaUpload

Cititi regulile forumului!!! | Reguli Counter-Strike | Anunturi Importante | Cum folosim BBcode (butoanele) de pe forum
Post Reply