RIP Windows XP

Discutii/Probleme/Intrebari/Raspunsuri cu si despre Windows
Post Reply
Killaflo
V.I.P.
V.I.P.
Posts: 1397
Joined: Fri Jun 11, 2010 19:26
Nume Real: Claudiu

RIP Windows XP

Post by Killaflo »

Pe 8 aprilie 2014, Microsoft închide suportul pentru Windows XP - un produs apărut acum mai bine de un deceniu. Asta înseamnă ca nu veți mai primi actualizări pentru Windows XP de la Microsoft - inclusiv actualizări de securitate.
De asemenea, suportul pentru Office 2003 se închide și el; ca și la Windows XP, nu veți mai primi actualizări sau servicii de suport de la Microsoft.
Mai exact in 1998 a fost deja pe piata
Cea mai grea lovitura au primito cei de la ANAF care inca n-au trecut de XP si .....firmele.
Image
Image
Image

Image
Image
Image
Image
TiTex
Administrator
Administrator
Posts: 2696
Joined: Sat May 19, 2007 00:00
Nume Real: Alex
Location: C:\
Contact:

Re: RIP Windows XP

Post by TiTex »

alta isterie ... cea legata de wingoz xp

mai dau peste cate un articol de imi vine sa ma urc pe pereti ce prostii scriu aia, firmele vor primi in continuare bug-fixuri daca sunt intr-adevar gauri mari si necesita un patch de la Micro$oft dar contra cost... si sunt sigur ca firmele,bancile care au nevoie de wingoz xp sa ruleze nu stiu ce program au de unde plati o suma de bani pentru un patch sau un update

ceilalti au avut timp destul sa treaca la wingoz 7, sau 8.1 acum ... daca nu au facut-o pana acum poate o vor face de acum incolo , iar nu inteleg ce e cu toata isteria asta.

majoritatea bancilor care folosesc sisteme cu wingoz xp le folosesc intr-un circuit inchis si chiar si daca este descoperita ceva gaura in windows care nu a fost patch-uit pana acum nu e asa simplu sa ai access la un astfel de sistem...

cat despre home useri , oricum toti sunteti "vulnerabili" din clipa in care dati download la torrentul cu wingoz
have fun!
Academician, profesor, doctor, inginer, honoris cauza si premiul Nobel

Reguli pe Scurt | Arata Continutul
1.Inainte de a deschide un topic nou, folosete "cautarea" sa vezi daca ce vrei sa postezi nu s-a discutat deja
2.Cand deschideti un topic nou asigurati-va ca postati unde trebuie!
3.Folositi titluri descriptive pentru topic! NU puneti "Sal , Click Aici, Intrati va rog" sau alte titluri monosilabice fara sens
4.Nu faceti spam... adica sa postati in toate topicele doar sa va aflati in treaba!
5.Fara prea mult "OFF TOPIC"!
6.Nu jigniti alti utilizatori prin posturile pe care le faceti!
7.Folositi un limbaj decent, cat mai corect gramatical ca lumea sa poata sa inteleaga ce vreti
8.Nu faceti pe moderatorii daca nu sunteti!

Utile & Informatii | Arata Continutul


Nu imi trimiteti mesaj privat doar daca aveti ceva personal de discutat cu mine!

Upload Imagini: ImageHosting | ImageShack
Upload Fisiere: MediaFire | MegaUpload

Cititi regulile forumului!!! | Reguli Counter-Strike | Anunturi Importante | Cum folosim BBcode (butoanele) de pe forum
SAAB
V.I.P.
V.I.P.
Posts: 516
Joined: Thu Mar 12, 2009 22:23
Nume Real: Cristian
Location: Ici....colo....

Re: RIP Windows XP

Post by SAAB »

Pai eu imi prind urechile in linux .....
Win7 x64 za best ptr mine ....
Sa nu gandesti.
Daca gandesti, sa nu spui.
Daca spui, sa nu scrii.
Daca scrii, sa nu semnezi,
Iar daca semnezi, sa...nu te miri!
txz
Newbie
Newbie
Posts: 73
Joined: Thu Mar 19, 2009 19:54
Nume Real: Bogdan
Location: Cluj- Napoca
Contact:

Re: RIP Windows XP

Post by txz »

eu sunt unul din 'fericitii' utilizatori de XP (mai precis 'Black Edition' cu ultimele updateuri), pe rasnita mea din 2006 nu merge altceva... oricum bag o reinstalare de wingoz o data la 8-10 luni.. asa de plictiseala. nu am de gand sa fac upgrade la rasnita in urmatoarea perioada si mi se indoaie de patchurile si updateurile lor. daca prind vreun virus, il iau in coarne :))
Capra
SAAB
V.I.P.
V.I.P.
Posts: 516
Joined: Thu Mar 12, 2009 22:23
Nume Real: Cristian
Location: Ici....colo....

Re: RIP Windows XP

Post by SAAB »

Capra, imi mergea w7 pe o rajnita din 2007 (e2140 dual core de1.6, 2 giga ram, placa video asusx1550, hard de 360gb, restul integrat) si spui ca al tau din 2009 nu duce w7? Fi serios cornutule.... trebuie sa mearga ....
Sa nu gandesti.
Daca gandesti, sa nu spui.
Daca spui, sa nu scrii.
Daca scrii, sa nu semnezi,
Iar daca semnezi, sa...nu te miri!
Slay3r
Global Moderator
Global Moderator
Posts: 867
Joined: Mon Dec 26, 2011 10:24
Nume Real: Alex

Re: RIP Windows XP

Post by Slay3r »

SAAB eu inteleg ca tie iti place sa faci pe degustatorul de bauturi alcoolice. Dar el o spus ca ii din 2006 pc-ul ... ai vazut 6 invers ?

Eu zic ca windows 7 este cel mai ok. Nu vreau sa-l schimb cu windows 8, desi mi-ar face fata sistemul.
The ability to speak does not make you intelligent .
SAAB
V.I.P.
V.I.P.
Posts: 516
Joined: Thu Mar 12, 2009 22:23
Nume Real: Cristian
Location: Ici....colo....

Re: RIP Windows XP

Post by SAAB »

Mda.... nush cum de am vazut eu 2009 ..... biata capra.... are scula din 2006 .... dureros ....
Cunosc sentimentul, scula mea era din 2007 dar se misca decent...
Sa nu gandesti.
Daca gandesti, sa nu spui.
Daca spui, sa nu scrii.
Daca scrii, sa nu semnezi,
Iar daca semnezi, sa...nu te miri!
txz
Newbie
Newbie
Posts: 73
Joined: Thu Mar 19, 2009 19:54
Nume Real: Bogdan
Location: Cluj- Napoca
Contact:

Re: RIP Windows XP

Post by txz »

\m/
Post Reply